Новий закон проти домашнього насилля: б'є - значить, буде покараний

Новий закон проти домашнього насилля: б'є - значить, буде покараний

20 лютого 2018 | 12:33

В Україні 23% тяжких насильницьких злочинів скоюється всередині сім'ї. Чи допоможе жертвам нещодавно прийнятий закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" або, навпаки, створить додаткові труднощі, розбирався журналіст програми "Ранок з Інтером" Ян Іванишин.

Статистика про вчинення насильства в українських сім'ях гнітюча. Тільки за минулий рік в Національну поліцію України надійшло майже 111 тисяч (!) Заяв про домашнє насилля. Щорічно в нашій країні з цієї причини гине 600 жінок. Але заяви про насилля надходять не тільки від жінок.

"В статистике людей, пострадавших от домашнего насилия, действительно больше женщин – около 83%, – рассказывает Андрей Ткачев, координатор пилотного проекта Национальной полиции по противодействию домашнему насилию "Полина". – Примерно 6% – это дети, а каждый 11-й пострадавший – мужчина. Но нельзя точно утверждать, что эти цифры актуальны, так как скрытых случаев насилия по стране – сотни". 

"У статистиці людей, які постраждали від домашнього насилля, дійсно більше жінок - близько 83%, - розповідає Андрій Ткачов, координатор пілотного проекту Національної поліції з протидії домашньому насиллю "Поліна". - Приблизно 6% - це діти, а кожен 11-й постраждалий - чоловік. Але не можна точно стверджувати, що ці цифри актуальні, оскільки прихованих випадків насилля у країні - сотні".

У грудні 2017 року Верховна Рада прийняла закон "Про запобігання та протидію домашньому насиллю", в якому запропоновано новий підхід до боротьби з цим страшним явищем в суспільстві. Новий закон вступив в силу з 7 січня 2018 року. Під домашнім насиллям тепер мається на увазі будь-яка дія фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства, а також її загроза.

Експерти радять одразу звертатися в поліцію у разі будь-яких проявів насилля. А ще відзначають, що в світлі нового законодавства легко залишитися без дитини, квартири, грошей, та ще й з клеймом садиста на все життя.

"Нові закони передбачають, що поліцейські, які прибули на виклик, повинні будуть оцінити ризик повторного насилля, - говорить Ян Іванишин. - І в разі потреби застосувати термінове обмежувальний припис - 10 днів не наближатися до чоловіка. А, отже, і до власного житла. Надалі суд може видати обмежувальний припис на півроку".

Звичайно ж, такі приписи викликають багато питань. "Куди я піду? Де мені ночувати? Чому я повинен бути позбавлений свого конституційного права на житло? Держава не дає цих відповідей, - коментує новий закон Олександр Швець, голова громадської організації "Батько має право". - Уявіть собі ситуацію: вам за помилковою заявою видали обмежувальний припис і ввели в реєстр кривдників. Щоб вивести вас із цього реєстру, потрібно знову судитися. Це може тривати роками".

Хто допоможе постраждалим розібратися у разі неоднозначних ситуацій? Де вже працюють спеціальні групи реагування на домашнє насилля? Дивіться у сюжеті програми "Ранок з Інтером"

Залишити коментар Коментарі (0)

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі. Будь ласка, авторизуйтеся:
Логін
Пароль

Коментарів немає. Ваш може бути першим.

Спецпроекти