Роман Балаян: Молодих режисерів треба збити з вірного шляху, якщо знайдуть вихід - стануть професіоналами

Роман Балаян: Молодих режисерів треба збити з вірного шляху, якщо знайдуть вихід - стануть професіоналами

18 березня 2011 | 14:17

У медіаосвітній програмі телеканалу "Інтер" - "Інтершкола" - відбувся майстер-клас відомого режисера Романа Балаяна. Творець знаменитих "Польотів уві сні та наяву", "Леді Макбет Мценського повіту", "Бережи мене, мій талісман" вже третій рік поспіль ділиться з "інтершколярами" своїм досвідом. Цього разу Роман Гургенович на прикладі власних робіт вчив режисерів-початківців імпровізувати під час зйомок, розповідав цікаві "закадрові" історії й... намагався збити студентів з правильного шляху.

- Я вважаю, що майстер-класи не повинні передбачати викладання ремесла. Головне - збити молодих режисерів з пантелику, збити з правильного шляху, завести у нетрі... І тільки ті з них, хто зможе знайти вихід, - стануть професіоналами, - говорить Роман Балаян. - Кожна людина має до чогось схильність - вважає, що кіно або телебачення має бути саме таким. А тут з'являється людина, і починає доводити йому протилежне. І після десятка майстер-класів, на яких кожен майстер розповідає про своє бачення, в учнівських головах все пливе, хто випливе, знайде себе, - той готовий до професії.

Для Балаяна таким "майстром", який свого часу перевернув його уявлення про кіно і мав великий вплив на його подальше творче життя, став Сергій Параджанов.

- Спочатку я вчився на режисерському факультеті Єреванського театрального інституту, потім на 4 курсі перевівся до Київського інституту театрального мистецтва. Але найяскравішим моментом для мене під час навчання стала зустріч із Параджановим, - згадує Роман Гургенович. - Це, якщо не помиляюсь, сталося у 1956 році. До цього нам викладали дисципліни про професію, про ремесло. Але зустріч з цією людиною змістила всі акценти. До цього я вважав себе талановитим, а виявилося, що мені ще потрібно рости й рости до такої "брили" режисури як Сергій Параджанов. Найбільше в ньому мене вразило вміння миттєво імпровізувати. Іншому талановитому режисерові знадобився б тиждень, щоб вигадати те, що він видавав за хвилину. Ось це відчуття генія. Але в житті він був ще більш геніальним, аніж у кіно.

Імпровізувати на зйомках, бути вільним у режисурі - саме цьому намагався навчити Роман Балаян під час свого майстер-класу слухачів "Інтершколи". Наприклад, він розповідав, що спочатку у фільму "Польоти уві сні та наяву" повинна була бути інша кінцівка, але коли режисер приїхав на місце зйомки, його настільки вразила натура, що він вирішив повністю змінити фінал картини. І таких прикладів у його творчому житті було чимало.

Хто знає, може для когось із сьогоднішніх студентів-"інтершколярів" зустріч з Романом Балаяном дасть такий же поштовх до творчого розвитку, як свого часу на Балаяна вплинуло спілкування із Сергієм Параджановим.

Залишити коментар Коментарі (0)

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі. Будь ласка, авторизуйтеся:
Логін
Пароль

Коментарів немає. Ваш може бути першим.

Спецпроекти